Kedy je na čase prezuť na letné pneumatiky?

Kedy je na čase prezuť na letné pneumatiky?

Kedy je na čase prezuť na letné pneumatiky?
Leto sa nám pomaly blíži a pre majiteľov áut to znamená, že je čas na výmenu zimných pneumatík za letné. Kedy je ale ten správny čas na prezutie auta a čo na to hovorí legislatíva? A prečo je vlastne tak dôležité prezuť na letné pneumatiky? 


Prečo je dôležité prezúvať?
Štatistiky ukazujú, že až 11% vodičov vôbec neprezúva na letné pneumatiky a jazdí na zimných plášťoch. Jedným z dôvodov je aj to, že ich chcú „dojazdiť.“ Toto riešenie však žiadnemu vodičovi neodporúčame – okrem toho, že sa vaše zimné pneumatiky rýchlejšie opotrebujú, to môže byť aj nebezpečné.
Zimné pneumatiky sú špeciálne určené na jazdenie v nízkych teplotách a po šmykľavejších povrchoch. Akonáhle sa oteplí, strácajú svoje jazdné vlastnosti a ťažšie sa s nimi manévruje. Brzdná dráha sa predlžuje až o 20% a kvôli vyššiemu dezénu sú aj hlučnejšie. Zimná pneumatika navyše nie je navrhnutá tak, aby odolávala vyšším teplotám, a preto sa rýchlejšie opotrebuje. Kvôli mäkšej zmesi a vyššiemu valivému odporu sa zvyšuje aj celková spotreba auta. Celoročné jazdenie na zimných pneumatikách je teda v konečnom dôsledku aj neekonomické.


Čo na to hovorí slovenská legislatíva?
Slovenské zákony prezutie pneumatík na letné vyslovene neprikazujú – píše sa v ňom len o zimných pneumatikách. Tie musíte používať, ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Automobily kategórie M2, M3, N2 a N3 (osobné autá s viac ako ôsmimi sedadlami a nákladné autá) musia zimné pneumatiky využívať od 15. novembra do 31. marca. V opačnom prípade vám hrozí ako fyzickej osobe pokuta až do výšky 60 eur. 


Aká je ale prax?
Ideálny dátum na prezutie sa vo všeobecnosti určiť nedá. Všetko záleží od toho, aké je počasie daný rok. Vo všeobecnosti sa ale odporúča dodržiavať pravidlo siedmych stupňov. To znamená, že akonáhle teplomer ukáže vonkajšiu teplotu sedem stupňov, je na čase zvážiť prezutie zimných pneumatík na letné. Práve to je hranica, kedy zimné pneumatiky strácajú priľnavosť k vozovke a viac sa opotrebovávajú.
Počasie sa ale môže rýchlo meniť a aj keď teplota stúpne na sedem stupňov, o pár dní nás môže prekvapiť sneh. Preto odporúčame, aby ste počkali aspoň na jeden teplý týždeň a následne si skontrolovali predpoveď počasia. V prípade, že sa nemá výrazne ochladiť, je načase prezuť na letné pneumatiky.


Aká je minimálna povolená výška dezénu v SR?
Súčasťou slovenskej legislatívy nie je len povinnosť prezutie pneumatík v zimnom období, ale aj minimálna výška dezénu. 
MINIMÁLNE VÝŠKA DEZÉNU V SR
U letných pneumatík je zákonom daná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm a u zimných 3 mm. Predpísaná výška dezénu musí byť minimálne na troch štvrtinách povrchu pneumatiky. Ak za stanovených podmienok nebudete mať vyhovujúce pneumatiky, môžete dostať pokutu.
ČO MÔŽE NÍZKA VÝŠKA DEZÉNU SPÔSOBIŤ?
Pri nízkej výške dezénu hrozí predĺženie brzdnej dráhy. Navyše značne zvyšuje riziko aquaplaningu. Ak sa vám stane nehoda na pneumatikách s nevyhovujúcim dezénom, môže vám poisťovňa odmietnuť poskytnutie poistného plnenia.
AKO SI ODMERAŤ VÝŠKU DEZÉNU?
Jednoduchou možnosťou je zaobstarať si hĺbkomer, ktorým hĺbku dezénu jednoducho zmeriate. Pokiaľ hĺbkomer nemáte, môžete zmerať výšku dezénu druhým spôsobom. Výrobca pneumatiky umiestnil do dezénu po celom obvode a šírke pneumatiky meracie body. Sú to malé výstupky v drážkach dezénu, ktoré majú výšku 1,6 mm, a keď sa objaví v zákryte s dezénom, tak je pneumatika zodratá a treba ju vymeniť.

Okrem samotného prezutia skontrolujeme kvalitu vašich pneumatík a vyvážime vám kolesá, aby malo vaše auto ideálne jazdné vlastnosti. V prípade potreby Vám vieme objednať nové pneumatiky.   A ak by ste mali záujmu tak vám vieme uskladniť pneumatiky, takže vám nebudú doma zaberať miesto.

Stačí zavolať na infolinku 0800 113 117 alebo našim kolegom.

Nicole

Nicole Veselíková

+421 911 269 071 recepcia.hyundai@karireal.sk
Bratislava
ve

Veronika Kačurová

+ 421 914 334 670 recepcia.skoda@karireal.sk
Bratislava
Michal Palacka

Michal Palacka

+421 914 334 662 michal.palacka@karireal.sk
Bratislava
Lukáš Pukovec

Lukáš Pukovec

+421 914 334 666 lukas.pukovec@karireal.sk
Bratislava
Dominik Žvásta

Dominik Žvásta

+421 911 923 003 dominik.zvasta@karireal.sk
Pezinok
X

Objednanie do servisu

Kontaktujte nás telefonicky:
Prosím, vyplňte nasledujúce polia a náš servisný zástupca vás kontaktuje do 3 pracovných dní.

Odoslaním formulára beriem na vedomie, že moje osobné údaje v ňom uvedené budú použité iba za účelom organizačného zabezpečenia mojej požiadavky a po jej naplnení budú vymazané z informačného systému spoločnosti KARIREAL SLOVAKIA, a.s.
Viac informácií o servise